Töö eesmärgiks oli teostada setete eemaldamise võimalike variantide analüüs, teostatavuse kulutõhususe hinnang ja tehnilise projekti koostamine Köstrijärve VEE2133700 (Köstrejärve) sisekoormuse vähendamiseks. Samuti tuli anda hinnang, kas suurtaimestiku eemaldamine on teaduslikult põhjendatud.
Eesti-Läti Interreg 2020 projektis „Water bodies without borders” üheks uuringuobjektiks oli ka Valgamaal Karula Rahvuspargis paiknev Köstrijärv (VEE2133700). Projekti aruandes „ACTION PLAN Pressures and impacts on water quality, economical analysis and programme of measures“ 2 on järvekogumi mittehea seisundi põhjuseks toodud sisekoormus, varasem reostus setetes. Keskkonnaagentuuri 2020. aasta pinnaveekogumite vahehinnangu3 põhjal on järv halvas koondseisundis toiteainete tõttu.
Töös hinnati ja analüüsiti erinevaid sisekoormuse vähendamise võimalusi ning selgitati välja Köstrijärve setetest eemaldamise maht ja kulutõhusus. Töös anti hinnang, kas suurtaimede eemaldamine on teaduslikult põhjendatud ning tehti ettepanekud järve edasiseks kasutamiseks.
Märksõnad: veemajanduskava, vesikonnad, veekogumid, pinnavee seisund, põhjavesi, põllumajandus, loomakasvatus, hajukoormus, reostuskoormus, reostusallikad, reoveepuhastid, koormusallikad, maaparandus, maakasutus, veevõturajatised, tõkestusrajatised, kalastik, riskid, meetmed